AKO PRAŤ NAŠE VÝROBKY?
AKO SPRÁVNE PRAŤ VÝROBKY Z ĽANU?
Všeobecné odporúčania pre pranie výrobkov z ľanu:
- ľan je veľmi nasiakavá tkanina, takže s vodou nasaje aj prací prostriedok, preto odporúčame pri praní ľanu naozaj minimum pracieho gélu
- odporúčame ľanový výrobok pred vložením do práčky namočiť
- kedysi sa ľan pral ručne v potoku v studenej vode a to sa odrážalo aj na jeho trvácnosti
- pri praní ľanových textílií preto dbajte na množstvo pracieho gélu a do práčky vkladajte menšie množstvo vecí, aby nebol ľan príliš pomačkaný
- používajte jemné pracie prostriedky vhodné na prírodné tkaniny
- farebný ľan sa musí prať s pracími prostriedkami bez bielidla (napr. Prací gél z mydlových orechov, viď nižšie)
- nepoužívajte aviváž, namiesto nej použite Plákadlo bielizne (viď nižšie)
- prať na šetrnom programe (jemné prádlo, nie detské prádlo) 30 °C, žmýkanie max. 400 otáčok
- škvrny odstrániť bodovo žlčovým mydlom, nedrhnúť príliš silno ako rifle, je to jemná tkanina (viď nižšie)
- nesusiť v sušičke, ľan veľmi rýchlo schne, v sušičke by mohol až príliš preschnúť a tým by sa mu poškodili vlákna, znižuje to jeho životnosť
- nesušiť na priamom slnku (presuší sa a vybledne)
- ak chcete aby bol menej vykrčený, po vypraní poriadne strepať až tak zavesiť
- žehliť vo vlhkom stave (alebo nakropiť) na najvyššej teplote s parou
AVIVÁŽ
PREČO AVIVÁŽ NIE A ČÍM JU NAHRADIŤ?
Aviváž má väčšina z nás spojenú s voňavou a hebkou bielizňou. Málokto si ale uvedomuje, že bola pôvodne vyvinutá na odstránenie statickej elektriny zo syntetického textilu a že ak ju používáme na bavlnenú alebo funkčnú bielizeň, utrácame zbytočne, riskujeme podráždenie kože a navyše zbavujeme prírodné materiály ich prirodzenej savosti. Aviváž funguje podobne ako kondicionér na vlasy: uhladí vlákno tým, že ho obalí. To ale vedie k zníženiu savosti a priedušnosti textilu, preto by sa aviváž nemala používať na spodnú bielizeň, uteráky, utierky, posteľnú bielizeň, detské plienky, kojenecký textil alebo funkčné športové oblečenie – jednoducho tam, kde od bielizne očakávame odvádzanie potu alebo vsakovanie tekutín. Navyše konvenčné aviváže obsahujú syntetickú parfumáciu. Tieto chemické vôně sa viažu na tkaninu a možu spôsobovať podráždenie kože alebo alergie.
Nahraďte ju plákadlom.
Plákadlo svojou mierne kyslou reakciou neutralizuje plákací kúpeľ, čo je dôležité najmä pre ľudí s citlivou pokožkou, ekzematikov, alergikov a malé deti, ktorých koža je pre chemické látky omnoho viac priestupná než pokožka dospelých. Prirodzené pH povrchu ľudskej kože je totiž kyselé (pH 4-6), pokožka sa tak chrání pred množením mikroorganizmov. Oproti tomu mydlo, pracia sóda a iné pracie prostriedky sú zásadité. Nevyplákané zbytky pracích prostriedkov v bielizni preto dráždia kožu a je dobré ich pri plákaní neutralizovať.
Plákadlo taktiež zabraňuje usadzovaniu zbytkov pracieho prostriedku v textilných vláknach a tým aj zašednutiu bielizne. Vláknam se vracajú ich prirodzené vlastnosti (uteráky opäť sajú) a vzhľad (jasnejšie farby). Plákadlo odporúčame taktiež pri praní v tvrdej vode, v ktorej dochádza k zrážaniu účinných látok pracích prostriedkov s minerálmi obsiahnutými vo vode. (viď nižšie)
ĽANOVÉ VÝROBKY S ANTIALERGICKOU VÝPLŇOU:
HNIEZDO
- perte so šetrným pracím prostriedkom vhodným na prírodné tkaniny (použite minimálne množstvo, 1/3 vrchnáčiku)
- prací prostriedok bez bielidla
- nepoužívajte aviváž (mohla by rozleptať polyesterové rúno, ktorým sú vyplnené steny hniezda)
- namiesto aviváže môžete použiť Plákadlo bielizne podľa návodu
- PRVÉ PRANIE pred používaním: stačí ak ho v rukách vypláchnete vo vlažnej vode bez pracieho prostriedku
- ak ho chcete prať v práčke, odporúčame hniezdo dať do práčky samostatne, šnúru nechajte zviazanú
- perte na šetrnom programe max. 30 °C, otáčky max. 400
- po vypraní hniezdo rozviažte, poriadne narovnajte a sušte voľne položené na sušiaku
- ďalšie pranie vykonajte rovnakým spôsobom
- ŠKVRNA: ak máte na hniezde grckoškvrnu alebo kakoškvrnu :) alebo akúkoľvek inú, škvrnu najprv namočte studenou vodou a naneste na ňu žlčové mydlo, jemne preperte v rukách, nechajte pôsobiť aspoň 15 minút, následne skúste škvrnu znova namočiť, ak vidíte ešte výrazný fľak proces zopakujte a s naneseným žlčovým mydlom vložte do práčky alebo operte v rukách
ZAVINOVAČKA / MANTINEL / HRACIA PODLOŽKA / VANKÚŠIKY
- postupujte rovnakým spôsobom ako pri hniezde
OSTATNÉ VÝROBKY:
WAFFLOVÁ DEKA:
- wafflová deka je zložením 52% bavlna a 48% ľan
- vzhľadom na jej štruktúru a taktiež zloženie odporúčame prať rovnako ako hniezdo, aby sa zachovala jej kvalita
- sušte voľne položenú na sušiaku, najlepšie rozloženú
ĽANOVÁ DEKA:
- postupujte rovnakým spôsobom ako pri wafflovej deke
- sušiť však môžete aj prevesenú na šnúre či sušiaku (jej tvar sa nezmení)
MUŠELÍNOVÉ PLIENKY
Mušelín je jemná, priedušná tkanina, ktorá vyžaduje jemnú starostlivosť, aby si zachovala svoje vlastnosti a dlhú životnosť. Tu sú odporúčania pre pranie mušelínových plienok:
-
Pranie:
- Teplota: Perte plienky pri teplote max. 40°C na šetrnom programe. Vyhnite sa príliš vysokým teplotám, aby sa nezničila jemnosť tkaniny.
- Prací prostriedok: Použite minimálne množstvo jemného pracieho prostriedku, ktorý je vhodný na prírodné tkaniny. Vyhnite sa bielidlám a silným chemickým čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli tkaninu poškodiť.
- Bez aviváže: Aviváž nepoužívajte, pretože môže znížiť priedušnosť a savosť plienok. Namiesto toho použite plákadlo, ktoré pomôže zachovať prirodzené vlastnosti mušelínu.
-
Odstraňovanie škvŕn:
- Na odstraňovanie škvŕn môžete použiť žlčové mydlo. Namočte škvrnu do studenej vody, naneste žlčové mydlo a jemne plienku preperte. Nechajte mydlo pôsobiť aspoň 15 minút a potom plienku opláchnite.
-
Sušenie:
- Mušelínové plienky sušte prirodzene, rozložené na sušiaku alebo zavesené na šnúre. Vyhnite sa sušičke, aby tkanina nepreschla, čo by mohlo oslabiť jej vlákna.
- Nesušte na priamom slnku, aby nedošlo k vyblednutiu farieb a presušeniu materiálu.
-
Žehlenie:
- Ak je to potrebné, mušelínové plienky môžete žehliť na nízkej teplote. Pre lepší výsledok ich žehlite, keď sú ešte mierne vlhké.